Filo yönetimi sigortası, karayolu taşımacılığı yapan veya ticari nakil aracı olarak kullanılan tüm araçların trafikte veya park halinde iken uğrayacakları zararları karşılamak amacıyla hazırlanan poliçedir.

Filo yönetimi sigortası, bazı açılardan kasko sigortasına benzemekle birlikte kaskodan önemli farkları da bulunur. Filo sigortası da kullanıcının hatasından kaynaklanan hasarları kapsar. Ancak kasko sigortasından farklı olarak araç ile nakledilen eşya veya emtia da sigorta kapsamına dahil edilebilir. Araçtaki emtianın kaza veya başka sebeple hasara uğraması, çalınması, yanması gibi riskler de teminat kapsamındadır. Ayrıca dilerseniz poliçenize karşı tarafın uğrayacağı zararları da dahil ettirerek teminat kapsamını genişletebilirsiniz. Karşı tarafın aracında meydana gelen maddi hasar yanında ihtiyari mali mesuliyet ve ferdi kaza ek teminatları bu sigorta ile teminat kapsamına alınabilmektedir.

Filo yönetimi sigortası teminatları nelerdir ?

Son yıllarda hızla büyüyen ve araç sayısı artan nakliye ve araç kiralama şirketleri daha ekonomik ve avantajlı olması sebebiyle bu sigortayı tercih etmektedir. Risklerin doğru belirlenmesi halinde teminat kapsamı da doğru şekilde tayin edilmiş ve poliçenin sağladığı koruma genişlemiş olacaktır.

  • Aracın hareket halinde iken kara yada demiryolunda motorlu veya motorsuz bir araçla çarpışması,
  • Araç park halindeyken araca bir cismin çarpması,
  • Kötü niyetli veya kontrolünü kaybetmiş üçüncü kişiler tarafından araca zarar verilmesi,
  • Aracın yanması,
  • Aracın tamamı veya bazı parçalarının ve üzerindeki emtianın çalınması,

gibi teminatları kapsar. Ancak burada araç sürücüsünün kastı yada kusurunun bulunmaması gerekir.