Sera Sigortası, Çiftçi Kayıt Sistemine entegre çalışan Kontrollü Örtü Altı Kayıt Sistemi’nde kayıtlı bulunan plastik veya cam seraların malzeme, teknik donanım ve sera içinde yetiştirilen bitkilerin çeşitli doğa olaylarına karşı teminata alınmasını sağlayan sigorta çeşididir.Tarım ürünlerinin bazıları özellikleri gereği seralarda yetiştirilirler. Seraların kurulma amacı mevsimi dışında sebze ve meyve yetiştirilmesini sağlamak, bunun için de iklim şartlarından etkilenmelerinin önüne geçmektir. Kış şartlarında yetişmeyecek çeşitli gıda ürünleri, seralarda rahatlıkla yetişmekte, böylece her mevsim her türlü sebze ve meyveyi bulmak mümkün olmaktadır. Bu ürünler ancak seralar sayesinde doğa olaylarından etkilenmeden yetiştirilebilirler.

Ancak bazı doğa olaylarının şiddeti gerek seraları gerekse seralarda yetiştirilen bitkileri etkiler. Ciddi masraflar yapılarak inşa edilen seraların hasar görmesi halinde çiftçi için büyük ekonomik zararlar ortaya çıkar. Dolu, fırtına, sel, hortum, yangın, heyelan ve kar gibi olaylar sebebiyle zarar gören seralar ve bitkiler için teminat oluşturmak üzere sera sigortası yaptırılmalıdır. Küçük primlerle büyük güvence sağlayan sera sigortası, bununla birlikte TARSİM kapsamında olduğundan devlet destekli bir uygulamadır. Yapılan ekspertiz sonucunda belirlenen teminat üzerinden ödenecek primlerin bir kısmı devlet tarafından çiftçi adına yatırılmaktadır.

Sera Sigortası Neleri Kapsar?

  • Dolu, kar, şiddetli yağmur,
  • Yangın, yıldırım düşmesi, infilak,
  • Deprem, heyelan, volkanik olaylar,
  • Üçüncü kişiler tarafından kasten verilen kararlar,
  • Hava ve kara taşıtlarının çarpması sonucunda ortaya çıkan zararlar,

teminat altına alınabilmektedir.

Sera sigortası yaptırmak için çitçilerin Çiftçi Kayıt Sistemine ve Örtü Altı Kayıt Sisteminde o yıl kullandığı sera ve yetiştirdiği bitkileri güncellemiş olması gerekir. Çiftçi daha sonra Tarım Sigortaları Havuzu yani TARSİM’e üye sigorta acentesine başvurarak, risk değerlendirme sürecini başlatmalıdır. Yapılan ekspertiz sonucunda belirlenen risk üzerinden sigorta poliçesi düzenlenir.

Firmamız TARSİM’e üye acentelerdendir. Sera sigortası yaptırmak istiyorsanız, kayır ve güncelleme belgeleriniz ile bize müracaat etmeniz yeterlidir. Yaptıracağımız ekspertizden sonra sizin seranızın ihtiyacı olan riskleri ve teminatları belirleyerek en ekonomik prim ödeme tablosunu sunarız. Primlerin bir miktarının devlet tarafından ödendiği sigorta ile seralarınız ve ürünleriniz garantide olacaktır.