Havaalanı takip ve işletmeleri sorumluluk sigortası nedir ?

Havaalanı Takip ve İşletmeleri Sorumluluk Sigortası, resmi veya özel havaalanı işletmecileri ile sahiplerinin faaliyetleri esnasında sebep oldukları maddi ve bedeni zararları güvence altına alan sigortadır.Havaalanı sayısının, yolcu ve yük nakliyesinde kullanılan uçakların, havayolu firmalarının artması; havayolu ile seyahatin makul fiyatlara düşmesi sebebiyle, günümüzde havayolu taşımacılığı en fazla tercih edilen yolculuk şeklidir. Ancak yolcu trafiğinin yüksek olduğu havaalanlarında, yolcular yanında yolculara ait bagajların nakli ve taşınması da önemli bir trafik yaratır. Tüm bu karmaşa içinde bazen insanların veya malvarlıklarının zarar görmesi söz konusu olur. Her pozisyon ve görev için yüzlerce personel çalıştıran havayolu firmaları ile havaalanı yer hizmetleri işletmeleri personeli ihmal veya özensizlik sonucu verdikleri zararlardan doğrudan sorumlu değildirler. Sorumluluk personeli istihdam eden işletmeye aittir.

Her gün binlerce yolcu ve bagajın giriş-çıkış, yüzlerce uçağın inip kalktığı, bakımlarının ve yakıt ikmallerinin yapıldığı havaalanlarında kişisel veya mali hasar görülür. Havaalanı işletmelerinin bu hasarların tamamını ödemesi halinde ekonomik olarak zor durumda kalacağı şüphesizdir. Tüm bu risklerin karşılanması ve gerek havaalanı işletmelerinin gerekse yolcuların zararının karşılanması için Havaalanı Takip ve İşletmeleri Sorumluluk Sigortası yaptırmak en mantıklı çözümdür.

Havaalanı takip ve işletmeleri sorumluluk sigortası başlıca teminatları nelerdir ?

  • Havaalanı Takip ve İşletmeleri Sorumluluk Sigortası ile;
  • Havaalanında çalışan personelin faaliyetleri ve kontrol kulesinin yanlış ve yanıltıcı direktifleri sebebiyle ortaya çıkan maddi ve fiziki zararlar,
  • Havaalanında teslim alınan uçak ve helikopterler ile bunların tüm aksamlarında ortaya çıkacak maddi zararlar,
  • Uçak ve helikopterlere verilen teknik hizmetlerden dolayı ortaya çıkacak maddi ve bedeni zararlar,

Teminat altına alınabilir. Havaalanı Takip ve İşletmeleri Sorumluluk Sigortası, genel sorumluluk sigortası olarak değerlendirilen bir sigorta olup, konuya ilişkin farklı rizikoların ek teminat olarak düzenlenmesi mümkündür.

Havacılık faaliyetleri sebebiyle ortaya çıkacak her türlü fiziki ve maddi zararı teminat altına almak için düzenlenen Havaalanı Takip ve İşletmeleri Sorumluluk Sigortası, havaalanı işletmecilerinin risklerin ortaya çıkması durumunda ödemek zorunda kalacakları tazminatları güvence altına alarak, 3.kişilere karşı olan sorumluluklarını yerine getirmelerini kolaylaştırır. Havaalanı Takip ve İşletmeleri Sorumluluk Sigortası hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.