Taşıma sigortası nakliyat sigortasının bir diğer adıdır. Nakliyat kelimesi Arapça kökenlidir. Taşımacılık ise Türkçe kökenli eş anlamlısıdır. Dolayısı ile taşıma sigortası konusunda anlatacaklarımız nakliyat sigortası için de aynen geçerlidir.

Taşıma sigortası, taşımacılık işinin ticari anlamda faaliyet olarak gerçekleştiren firmaların taşıdıkları malların olası risklerine karşı mali koruma sağlamak amacıyla hazırlanan bir poliçedir. Eğer kara, deniz veya hava yolu ile taşımacılık yapıyor ve bunu resmi anlamda ticari faaliyet olarak gerçekleştiriyorsanız mutlaka sigorta yaptırmanız gerekir. Çünkü taşıma sigortası taşınan malın, nakil esnasında göreceği zararların karşılanmasına, dolayısı ile taşıyanın hukuki tazmin yükümlülüğünün sigorta şirketi tarafından üstlenilmesine olanak sağlayan bir sigorta türüdür.

Taşıma Sigortası İçin Unibro Brokerlik

Taşımacılık riskli ve zor bir iştir. Çünkü çok sayıda pozitif bileşenin bir araya gelmesi gerekir. Yol ve hava şartlarının iyi olması, aracın arıza yapmaması, nakliye yapılan güzergahta doğal veya toplumsal olayların yaşanmaması, taşınan malın iyi ambalajlanmış olması, malın araca yüklenirken hasarsız olması, aracı kullanan kişinin işinin ehli olması gibi çok farklı şeylerin pozitif durumuna bağlıdır. Bunlardan herhangi birinde yaşanacak bir aksilik tüm nakliye işini büyük bir sorun ve risk haline getirebilir. Kaldı ki taşınan malın değerinin yüksek olması halinde bu riskin çok daha ciddi olacağı tartışmasızdır.

İşte bu yüzden taşımacılık işi yapan firmaların büyük kısmı risklerin gerçekleşmesi halinde zararın sigorta şirketi tarafından karşılanması için sigorta yaptırırlar. Aynı zamanda taşıtanın mallarının sigortalı olduğunu bilmesi aynı firma ile uzun yıllar çalışmaya devam etmesi anlamına gelir ki bu da taşıma şirketi açısından sürekli müşteri demektir. Her iki taraf için de müspet sonuçları olan taşıma sigortası ana ve ek teminatları ile de ihtiyacı karşılayacak niteliktedir.

Taşıma sigortaları ticari hayatın devamı ve düzeni bakımından önemli bir poliçe türüdür. Sefer bazında yapılan taşıma sigortası, mal hasarsız şekilde ve belirlenen tarihte teslim yerine vardığı anda son bulacaktır. Kısa süre içerisinde rizikonun gerçekleşmesi veya gerçekleşmemesine ilişkin sonuç alınması bakımından diğer emtia sigortalarına göre daha ekonomik primlerle satın alınır.