Koruyucu mali mesuliyet sigortası, motorlu taşıtların kullanılması esnasında 3. kişilere verilen maddi veya bedeni hasarların, zorunlu trafik sigortası poliçesi limitlerinin üzerinde olması halinde, aradaki farkın sigorta şirketi tarafından ödemesini sağlayan sigorta türüdür.

Bilindiği gibi motorlu taşıt sahipleri 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince her yıl zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Zorunlu trafik sigortası, motorlu aracın kullanımı sebebiyle 3.kişilerin göreceği maddi ve bedeni zararların karşılanması amacıyla yaptırılan zorunlu bir sigortadır. Ancak zorunlu trafik sigortası miktarı aracın yaşı, modeli, teknik özellikleri ve hasarsızlık durumuna göre belirlenmektedir. Poliçe limitleri her yıl Bakanlar Kurulu ve ilgili bakanlık tarafından belirlenerek ilan edilir.

Ancak motorlu taşıtlar sebebiyle ortaya çıkan hasarların bir kısmı, zorunlu trafik sigortası limitlerinden daha fazla hasara sebep olur. 3.kişilerin zorunlu trafik sigortasından karşılayamadıkları bu kısım, araç sahibi tarafından ödenmek zorundadır. Koruyucu mali mesuliyet sigortası, bu farkı teminat kapsamına alarak riskin gerçekleşmesi halinde 3.kişilerin zorunlu trafik sigortası limitlerinin üzerindeki zararının ödenmesini garanti eder. Bu sigorta ile zorunlu trafik sigortası limitleri dolaylı olarak yükseltilmiş olur.

Koruyucu mali mesuliyet sigortası kasko ile mi yapılması gereklidir ?

Genellikle kasko sigortası ile birlikte yaptırılmaktadır. Kasko sigortası, kazaya sebep olan araç sahibinin kendi aracındaki hasarların karşılanması için yaptırdığı poliçedir ve isteğe bağlı olarak yapılır. Kasko sigortasına eklenen küçük primlerle alınabilen bu sigorta, beklenmedik kazalar karşısında araç sahibinin maddi sorumluluğunu önemli ölçüde azaltır. Sigorta, kasko sigortasından ayrı olarak yapılıp, poliçeye konulacak ek teminatlar ile de zenginleştirilebilir. Ayrıca sigortaya manevi zararların eklenmesi ve manevi tazminat taleplerinin de teminat kapsamına alınmasına engel yoktur.

Koruyucu mali mesuliyet sigortası güvencesi

Sıradan bir binek aracının çok daha pahalı bir arazi aracı ile çarpışması sonucunda ortaya çıkacak hasarda karşı tarafa ödenecek zorunlu trafik sigortası teminatı, binek aracının değerine göre belirlenen limitler kadar olacaktır. Ancak kazada kusuru olmayan lüks araç sahibinin aracının tamir masraflarının çok daha fazla tutacağı açıktır. Bunun bilincinde olan sürücüler, bu tür masrafları güvence altına almak için koruyucu mali mesuliyet sigortası yaptırır. Siz de bu sigorta dahil olmak üzere birçok sigorta kategorisinde hizmet veren ve uzmanlarıyla her zaman yanınızda olan Unibro Brokerlik kalitesiyle hemen tanışın ve farkı görün…

Sunduğumuz diğer tüm hizmetlere ana sayfamızdan ulaşabilir, menü kısmından kategorilendirilmiş biçimde bulabilir ve ayrıca bizleri telefon numaramız yoluyla arayarak da tüm konular hakkında bilgi alabilirsiniz.