Benzin ya da dizel motor kullanan büyük bir teknedir ve genel olarak gezinti için kullanılan motoryatlar konforludur ve bu teknelerde motoryat sigortası yaptırılması gereklidir. Şirketimiz, motoryatlar için geliştirilen sigorta poliçesi sunan sigorta firmaları arasından en güvenilir ve en geniş kapsamlı teminatları araştırarak motoryat sahiplerine sunmaktadır. Motoryatlar arasında 8.23 metre gibi küçük, 24,38 metre gibi büyük ölçülerde tekneler yer almaktadır.

Ortalama bir motoryatın büyüklüğü ise genellikle 13.41 metredir. Bazı motoryatlarda teras vardır ve bu teras, güneşlenme için tasarlanmıştır. Bir motoryatın seyir hızı da ortalama 20 knotdur ancak bu, ağırlığa ve deniz durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. En hızlı olanlar ise 25 ve 30 deniz mili sürate ulaşmaktadır. Yüksek hız, fazla yakıt harcanması anlamına gelmektedir.

Motoryat Sigortası Hizmeti

Havaların ısınması ile birlikte tekne tutkunları, motoryatlarla tur hazırlıklarına başlamaktadır. Motoryatlar kış aylarında marinalarda tutulmakta, gerekli bakımlar yapılarak yaz dönemine hazırlık yapılmaktadır. Motoryat sigortası da bu teknelerin gerek marinada gerekse seyahat esnasında her türlü riske karşı koruma altına almaktadır. Bu sigorta türü gezinti tekneleri için zorunlu olmamakla birlikte yüksek satın alma maliyeti nedeniyle teknelerin her türlü riske karşı koruma altına alınması önemlidir.

Karada ya da denizde meydana gelebilecek herhangi bir olumsuz durumda sigorta şirketi devreye girmekte, riskler karşılanmaktadır. Riskler, ödenen prim karşılığında alınan teminatlar kapsamında değerlendirilmektedir. Geniş kapsamlı bir sigorta poliçesi alındığında her tür riske karşı motoryatın sigortalanması söz konusu olmaktadır. Ancak tüm riskler göz önüne alındığında ödenen primin de yüksek olması bilinmelidir. Şirketimiz, geniş teminatlı sigorta poliçelerinin ekonomik şartlarda satın alınması için sigorta şirketleri nezdinde araştırma yapmakta, sigortalının hak ve menfaatlerinin en üst seviyede karşılanmasını sağlamaktadır.

Sigorta şirketleri, hem motoryat, hem sahipleri hem de içindekiler için farlı sigorta paketleri hazırlamaktadır. Tekne sahiplerinin arzularına göre şekillendirilen sigorta poliçeleri de vardır. Poliçeler, farklı teminatları içerirken prim ödemeleri de farklıdır. Örneğin bazı poliçelerde asistans hizmeti sunulmaktadır. Bu hizmette örneğin denizdeyken herhangi bir şekilde hasta olunduğunda sigorta şirketi bir kaptan gönderebiliyor. Şirketimiz, sigortalısına asistans hizmetlerini de kapsayan poliçelerin en uygun koşullarda alınmasını sağlamaktadır.