Tüm işletmeler nakliyat hizmetlerine önem verirler. Ancak sadece işletmeler değil, bireysel olarak da nakliyat hizmetinden faydalanabilmektedir. Bu sebeple taşınacak olan her ürün, nakliyat firmaları için büyük öneme sahiptir. Ürünlerin korunmasını ve sıkıntısız bir şekilde taşınmasını isteyen kişiler Nakliyat sigortası uygulamasından yararlanmak ister. İstenmeyen bir şekilde meydana gelebilecek bütün kaza türlerinde nakliye sigortası avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Ancak ürünlerinizin taşındığı zaman elinizde nakliyat sigortası yoksa ne yazık ki maddi anlamda büyük sıkıntılara girebilirsiniz. Poliçenizi bu kapsamda mutlaka detaylı bir şekilde yaptırmanız gerekmektedir. Eğer konuyla ilgili çok fazla bilginiz yoksa, Unibro Brokerlik, sizler bu alanda daha önce hiçbir şekilde tatmadığınız pek çok hizmeti bir arada sunacaktır. Nakliyat sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Eğer sağlıklı bir şekilde nakliyat sigortası yaptırmak ve kısaca verdiğiniz paranın hakkını almak istiyorsanız, kesinlikle doğru adrestesiniz.

Nakliyat Sigortası (Nakliye Sigortası) Nedir?

Nakliyat sigortası da günümüzde ne çok araştırılan sigorta türleri arasında bulunmaktadır. Herhangi bir yükün havai deniz ya da karayolu ile sağlam ve eksiksiz bir şekilde taşınmasını amaçlayan bir sigorta türüdür. Ürünün görebileceği hasar karşısında sigorta firmasının hasarı karşılaması amaçlanmaktadır. Unibro Brokerlik ile çalıştığınız zaman ürünlerinizin garantili bir şekilde taşınabileceğiniz söylememiz gerekiyor.

Nakliye sigortası içerisinde aslında en çok merak edilen konuların başına emtea gelmektedir. Çünkü emtea bu sigorta türü içerisinde en çok kullanılan kelimelerin başında gelmektedir. Eğer konuya hukuksal anlamda bakılıyorsa, ticarette adı geçen bütün mallar emtea olarak tanımlanmaktadır. Eğer ekonomik anlamda konu değerlendire atına alınıyorsa, insanların ihtiyaçlarının giderilmesi için alınan bütün mallar olarak ifade edilmektedir.

Nakliyat Sigortası Neleri Kapsar?

Unibro Brokerlik aracılığı ile nakliyat sigortası hizmeti alıyorsanız, bütün ürünleriniz poliçeyle korunma altına alınmaktadır. Hava, deniz ve karayolu ile taşınan bütün eşyalarınızda eğer bir hasar meydana geliyorsa, hasarınız en ince ayrıntısına kadar karşılanacaktır. Bu sebeple günümüzde pek çok firma için nakliyat sigortası çok önemli bir yerde bulunmaktadır. Bu sigorta türünde bazı hasarlar ön planda tutulmaktadır. Alınan riskler şu şekildedir:

 • Meydana gelebilecek olan kazalar
 • Hırsızlık durumları
 • Boşaltma ve yükseleme aşamasında meydana gelebilecek kazalar
 • Doğal afetler sebebiyle meydana gelecek hasarlar

Nakliyat sigortaları da içerisinde farklı sigorta türlerini barındırmaktadır. Nakliyat sigortası denilince akla gelen sigorta türleri ve kapsamları şu şekilde olmaktadır.

 • Emtea Nakliyat Sigortaları
 • Yurtiçi Taşıyıcı Mali Mesuliyet Sorumluluk Sigortaları
 • Tekne Sigortaları
 • Yat Sigortaları
 • Gemi İnşaat Sigortaları
 • Liman Sigortaları
 • Terminal İşletenleri Sigortaları
 • Marina İşletmecileri Hukuk Sorumluluk Sigortaları
 • Gemi Tamircileri Hukuki Sorumluluk Sigortası

Genel olarak sigorta türlerinin bu şekilde olduğunu ifade edebiliriz.

Nakliyat Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Nakliyat sigortası fiyatlarının çok kapsamlı olduğunu ve çeşitli kriterlere göre değişebileceğini belirtmek istiyoruz. Unibro Brokerlik firması ile çalıştığınız zaman en uygun fiyatlarda nakliyat sigortası fiyatlarından yararlanabilirsiniz. Bizler müşterilerimizin memnun kalması için her türlü sigorta işlemlerini uygun fiyatlarda yaptığımızı belirtmek istiyoruz. Bizi arayarak eki arkadaşlarımızdan ayrıntılı bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Nakliyat & Nakliye Sigortası Avantajları Nelerdir?

Nakliyat sigortası ya da nakliye sigortası içerisinde pek çok avantajı müşterileri için bir arada barındırmaktadır. Sigortalama işlemi olmadan önce acenteler, temel sigorta şartlarını ön planda tutarak müşterilerinin daha kolay tercih yapabilmelerini kolaylaştırmaktadır. İyi ve avantajlı bir firma tercih edildiğinde hem maddi hem de manevi anlamda hiçbir şekilde sorun yaşamadan ürünler, müşterilerin istenildiği gibi taşınmaktadır.

Nakliye sigortası, tam, dar ve geniş olmak üzere 3 tür ana teminatla müşterilerine hizmet vermektedir. Dar teminatla, malın tamamen zarar görmesinin dışında, geminin başına gelebilecek bir takım kazalar ele alınır. Geniş teminatta, beklenmeyen kazalar, hasarlar ve kayıplar ele alınmaktadır. Tam ziya da ise malın değerini yitirecek tüm değerlerin kaybedilmesi olarak ifade edilmektedir.

Nakliye Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

Nakliyat sigortası içerisinde pek çok çeşidi bir arada barındırmaktadır. Tekne sigortasıyla da karıştırılabilen bu sigorta türü, bütün sigorta türlerinden farklı bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak tercih edilen sigorta çeşitlerini şu şekilde ifade edebiliriz:

Kıymet Nakli Sigorta Türü: Bu sigorta türünde, firmaların önem ve kıymet verdiği para, evrak ve hisse senedi gibi ürünler taşınmaktadır. Bu ürünlerin taşınması sırasında istenmeyen sorunlar meydana gelebilmektedir. Başa gelebilecek her türlü hasar bu durumda teminat altına alınmaktadır. Ancak ürünün çalınması sebebiyle teslim edilmemesi, silahlı gasp sonucunda veya nakillerde ulaştırılamaması durumu, bu sigortanın kapsamı dışında kalmaktadır. Yukarıda belirtilen teminatlar kapsamında ürünler garanti altına alınmaktadır.

Tekne Sigortaları: Tekne sigortaları ve bu nakliyat sigortaları içerisinde değerlendirilebilmektedir. Burada anlaşılabileceği gibi ana ürün tekne olarak ifade edilmektedir. Teknenin her türlü riske karşı sigortalanması durumudur.

Nakliyat sigortası denildiğinde genellikle bu iki sigorta türü aklına gelmektedir. Ancak nakliyat sigortasından yararlanmak isteyen kişiler 3 ayrı poliçe türü ile işlem yapabilmektedir:

Muvakkat Poliçe Türü: Bu poliçe türünde, sigortalı teminatsız kalmaz ve sefer önceden sigortalanmaktadır. Cinsi, malı ve durumu hiç bir şekilde belirtilmemiş olsa bile belirli bir hüküm kapsamında mal korunma altına alınmaktadır. İşlem süresi 1 yıldır. Yani 365 gün boyunca bu sigorta kapsamından yararlanılmaktadır. Poliçe düzenlendiği zaman nakliye gerçekleşmezse, sigorta otomatik olarak iptal edilmektedir.

Kati Poliçe Türü: Bu poliçe türünde ise, muvakkat poliçe türünün yerine uygulanabilmektedir. Malın taşınacağı zaman ve araç belli ise, ancak poliçe yapmanın herhangi bir değeri yoksa bu sigorta türü tercih edilmektedir. Primlendirme işlemi cari tarife üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Abonman Poliçe Türü: Muvakkat poliçenin en kapsamlı hali olarak karşımıza çıkmaktadır. 1 yıl boyunca bütün seferlerde sigorta ve sigortalı arasında her konu anlaşılmış olarak kabul edilmektedir. Uluslar arası sözleşmeler ön planda olmaktadır. Aynı zamanda tüm sevkiyatlar için de büyük kolaylıklar sağlanabilmektedir. Eğer abonman poliçenin yapılması isteniyorsa şu evrakları hazır olması gerekmektedir: Abonman iade şartları, fiyat, ihbar şartları, fesih şartları, emtea cinsi, teminat, sefer, araç başı azami yükleme limit, araç cinsi, sigorta dönemi ve sigortalı ile ilgili evrakların olması gerekmektedir.

Kimler Nakliyat Sigortası Yaptırmalı?

Nakliyat sigortası uygulamasından kimlerin yararlanabileceğini merak ediyorsanız, kesinlikle doğru adrestesiniz. Nakliyatlar, ürünlerin bir yerden bir yere taşınması konusunda önlemli işlevleri olan görevliler olarak karşımıza çıkmaktadır. Eski zamanlarda denizlerde taşınan ürünler son zamanlarda karayollarında ve günümüzde de havayollarında taşınmaktadır. Aslında burada teknolojiye ayak uydurduğumuzu belirtmemiz gerekiyor. Bizler de Unibro Brokerlik olarak taşımak istediğiniz bütün ürünlerin taşımacılığını gerçekleştirdiğimizi belirtmek istiyoruz.

Nakliyat sigortasını aslında herkes yaptırabilmektedir. Ancak genel olarak Uluslar arası firmalar ile Dış ticaret firmaları bu uygulamadan çok fazla yararlanmaktadır. Bitmiş olan ürünleri satan firmalar da nakliyat sigortası yaptırarak, ürünlerini garanti altına alabilmektedir. Aslında nakliyat sigortasının bir zorunluluk olmadığını, tamamen ihtiyaca bağlı olduğunu ifade edebiliriz. Ancak firmaların büyük bir kısmı, nakliyat ile uğraşan firmalar, bu sigorta türünü bir zorunluluk olarak görerek, ürünleri garanti altına almak ister. Bu sebeple de bu hizmeti zorunlu tutar.

Nakliye / Nakliyat Sigortası Primleri

Nakliyat sigortası taşıtanın içinin rahat etmesi veya ticari reklam vasıtası olması için yapılmamalıdır. Çünkü nakliyat sigortası taşıtanı veya malı değil, sigortalıyı yani taşıyanı koruma altına alır. Bu durumda sigortalı kendi hakkındaki korumayı ne kadar geniş tutarsa o kadar avantaj sağlayacaktır. Eğer taşımanın niteliğine uygun bir poliçe var ve risk gerçekleşirse, sigorta şirketi zararı sigortalı adına taşıtan yani mal sahibine ödeyecek ve sigortalı ticari faaliyetlerinin devamlılığı ve ticari güvenilirlik açısından herhangi bir kayba uğramayacaktır. İşte bu yüzden yapılan işin niteliğine göre ve tüm hususlar titizlikle değerlendirilerek bir poliçe almak nakliyatçı açısından iyi bir muhasebeci bulmak kadar önemli sonuçlar yaratır.

Nakliye sigortası primleri sanıldığı gibi yüksek rakamlar değildir. Hesaplama malın niteliğine ve taşıma işinin özelliğine göre yapılmaktadır. Diğer yandan nakliyat sigortası sefer bazında düzenlendiği için primleri benzer içerikli sigortalardan çok daha düşüktür. Küçük miktarda primlerle büyük riskleri güvenceye almak basiretli bir tavırdır. Kaldı ki Türk Ticaret Kanunu da çeşitli hükümlerinde ticaret erbabının faaliyetleri esnasında basiretli yani işin gerektirdiği özen ve sorumluluğu yerine getirmiş olmayı iyiniyetli sayılma açısından ön şart olarak kabul eder. Bu anlamda gerekli tedbirleri alarak faaliyetlerini yerine getiren bir işletmeyi hukuken ve ahlaken sorumlu tutmak mümkün olmayacaktır.