Yolcu ve Bagaj Sorumluluk Sigortası, havacılık sigortaları kapsamında değerlendirilen bir poliçedir.Havayolu taşımacılığı dünyanın en güvenli yolculuk şekli olarak kabul edilmektedir. Küçülen dünyada insanların ülkeler arasında seyahat etmeleri kolaylaşmış, karayolu ile günlerce sürebilecek mesafeler, uçak yolculuğu ile birkaç saat içinde varılabilir hale gelmiştir. Ancak uçaklarda ve hava şartlarında zaman zaman görülen sorunlar çeşitli maddi veya fiziki zararların ortaya çıkmasına sebep olur. Bagajı kaybolan, başka bir şehre veya ülkeye giden insanların sayısı da az değildir. Bu durumda kişinin bagajında ne olduğunu ispatlaması halinde, bunların bedeli kadar, aksi takdirde poliçede belirlenen limitler dahilinde bagaj kayıp/hasar bedeli yolcuya ödenir. Yaralanma, sakatlanma ve ölüm hallerinde de kişiye veya yakınlarına fiziki kaybın ve tedavi masraflarının maddi karşılığı ödenerek zararının giderilmesi amaçlanır.

Yolcu ve Bagaj Sorumluluk Sigortası Neleri Kapsar?

Yolcu ve Bagaj Sorumluluk Sigortası, havayolu araçları ile biletli olarak seyahat etmekte olan kişilerin kaza halinde yaralanma, sakatlanma, ölüm gibi teminatları yanında bagajlarının kaybolması veya zarar görmesi halinde vaki tazminat taleplerinin ödenmesi için yaptırılan bir sigortadır. Sigortanın yaptıranı yolcu taşımacılık faaliyeti gösteren havayolu şirketi, sigortalı ise yolcu ve yolcunun bagajıdır.

Havacılık sigortalarından olan bu sigorta, yolculuk esnasında ortaya çıkacak kaza, düşme, infilak etme, piste çakılma, pistten çıkma, zorunlu suya iniş, türbülans gibi hallerde yolcuların yaralanması, geçici veya daimi olarak sakatlanması veya ölmesi durumunda kendilerine yada yakınlarına maddi ve manevi zararları için ödenecek tazminatın düzenlendiği poliçelerdir. Sigorta kapsamındaki teminatın ödenmesi için havayolu şirketinin kusuru aranmaz. Kusur konusu havayolu şirketi ile sigorta şirketi arasında görülecek rücu davasında söz konusu olur. Bu husus yolcuları ilgilendirmeyen ve sigorta teminatını almalarına engel olmayan bir durumdur.

Yolcu ve Bagaj Sorumluluk Sigortası, havayolu şirketleri ve havaalanı işletmelerinin yolcuların kendilerine veya bagajlarına bir zarar gelmesi halinde tazminatın sigorta şirketi tarafından ödenmesini sağlar. Bu anlamda havacılık faaliyetlerini kolaylaştıran ve katkı sunan bir özellik taşır. Firmamızın poliçeleri uygun prim tutarları ve geniş teminatları ile havayolu şirketleri ve havaalanı işletmecilerinin risklerini paylaşmaya hazırdır. Hemen siz de Unibro Brokerlik ile iletişime geçerek başta bu sigorta olmak üzere birçok sigorta hakkında uzman düzeyinde profesyonel bilgi edinebilirsiniz.